Wybór torebki na wielką okazję nie jest sprawą łatwą. Użyteczność i pakowność nie są tym, co nas powinno w takim przypadku interesować najbardziej. Właściwie im mniejsza torebka wieczorowa, tym lepiej. Spakujemy do niej jedynie telefon, chusteczki, mały portfel lub nieco gotówki luzem (np. na drinki albo taksówkę), szminkę do poprawienia makijażu.

Torebki damskie wieczorowe mogą być zupełnie proste, wykonane przy tym z dobrej jakości materiałów lub też wręcz przeciwnie bogato zdobione i zwracające uwagę. Najbardziej klasyczną odmianą jest kopertówka, dużą popularnością za sprawą gwiazd cieszą się również trzymane w dłoni malutkie kuferki w różnych kształtach. Jeżeli nie czujemy się zbyt pewnie z torebką w dłoni, możemy poszukać takiej z krótkim paskiem na nadgarstek na długim, cienkim pasku ze skóry lub na łańcuszku. Pamiętajmy, że takiej torebki przy wieczorowej sukni nigdy nie należy nosić na skos, a można jedynie zawiesić na ramieniu.

W zestawie z wieczorową kreacją możemy sobie pozwolić na błysk – brokatowe materiały czy złote torebki. Wskazane są ozdobne zapięcia. Pamiętajmy przy tym, aby torebka barwą i stylem komponowała się z biżuterią, jaką mamy na sobie. Przy czym warto zachować umiar i im strojną, bardziej bogato zdobioną mamy suknię, tym torebka powinna być skromniejsza.

Z klasycznych kolorów w większości przypadków najlepiej sprawdzą się białe torebki oraz czarne torebki, a jasny beż będzie lepszy niż rude brązy. Choć nie jest to regułą, wszystko zależy od sukni, do której dobieramy dodatki. Jeżeli decydujemy się na kolorowy strój, to nie powinnyśmy wybierać kopertówki czy kuferka w tym samym kolorze, ale właśnie czarną, białą, beżową lub metaliczną. Po żywe kolory sięgnąć można przy sukni w zgaszonej tonacji.

Należy także zadbać o to, aby torebka komponowała się z butami. Nie muszą jednak być tej samej barwy, świetnie komponują się np. czerwone torebki lub zielone i nude albo czarne lub srebrne. Ważne jednak, aby stworzyć zestaw harmonijny lub dopełniający się na zasadzie kontrastu. Możemy wybrać jeden kolor, ale bawić się fakturami, jak też nawiązać wspólnymi elementami. Jeżeli decydujemy się na wesele czy inne eleganckie przyjęcie założyć wzorzystą suknię, to warto poszukać torebki, która pasować będzie do jednego z zastosowanych kolorów, podobnie czyniąc z butami.