Sposoby czyszczenia zabrudzeń

Skóra to materiał wymagający ostrożnego traktowania. Do usuwania plam nie wolno używać środków dedykowanych syntetykom, gdyż każdy z wyrobów charakteryzuje się inną specyfiką i odmienną strukturą chemiczną. Zatem jak dbać o skórzane torebki, by cieszyć się doskonałym stanem materiału przez długie lata po zakupie?
Sposób usuwania zabrudzeń zależy od rodzaju skóry, z jakiej wykonana jest torebka. Jeśli mamy do czynienia z tradycyjną odmianą tego materiału, to można pokusić się o wykorzystanie domowych sposobów – skutecznym środkiem na plamy jest między innymi roztwór wody z octem. Skórę wystarczy delikatnie przetrzeć.

Alternatywnym środkiem czyszczącym jest terpentyna, substancja pozwalająca na walkę z zabrudzeniami bez ryzyka uszkodzenia materiału. Warto jednak mieć na uwadze, że zbyt mocne tarcie jest niezalecane, a producent nie ponosi odpowiedzialności za zniszczenia powstałe w wyniku niewłaściwej eksploatacji. Skóra jest dosyć wrażliwa na działanie związków chemicznych, dlatego podczas czyszczenia należy zachować ostrożność.

Odmiennie przedstawiają się zasady czyszczenia skóry torebek lakierowanych. W przypadku posiadania takiego produktu nie wolno używać wymienionych wyżej substancji, a bezpiecznymi rozpuszczalnikami są jedynie łagodne środki, takie jak białko jaja kurzego. Należy uważać, by torebka nie uległa zbyt silnemu namoczeniu lub długotrwałej ekspozycji na niekorzystne czynniki atmosferyczne, gdyż bardzo wysokie oraz bardzo niskie temperatury znacznie obniżają trwałość skóry i niszczą jej strukturę.

Konserwacja to podstawa

Czynności pielęgnacyjne nie ograniczają się jedynie do usuwania powstałych zanieczyszczeń. Należy pamiętać o konieczności regularnej konserwacji i przeglądzie stanu materiału. Najłatwiej dostępnymi środkami do natłuszczania skóry są: gliceryna oraz olejek rycynowy. Te substancje bardzo dobrze zabezpieczą torebkę, a po wypolerowaniu torebki skórzane prezentują elegancki połysk.

Nie należy zapominać, że każda skórzana torebka potrzebuje właściwej konserwacji. Przestrzeganie wymienionych zasad pomoże utrzymać nabytek w dobrym stanie na długi czas, dlatego warto regularnie z nich korzystać.